Olet täällä

Kunnanvaltuusto

Valtuusto käyttää kunnan ylintä päätösvaltaa.
Valtuuston nykyinen toimikausi on 2013 - 2016.
Kärsämäen valtuustossa on 21 valtuutettua.

Valtuuston puheenjohtajisto 2015-2016:
puheenjohtaja Ristinen Esko
I varapuheenjohtaja Pietikäinen Mika
II varapuheenjohtaja Manninen Riikka

Valtuuston alustava kokousaikataulu keväällä 2017: 31.1., 28.2., 28.3., 25.4., 30.5., 20.6.

Valtuustoon kokonaisuudessaan kuuluvat seuraavat valtuutetut:

Nimi                                        Puolue/ryhmä Sähköpostiosoite                       Puhelin           
Aulis Raija Ihmisten Kärsämäki raija.aulis@karsamaki.fi 040 561 7256 
Autio Mika KESK mika.autio@karsamaki.fi 050 022 7025
Flankkila Timo KOK timo.flankkila@karsamaki.fi 040 001 7378
Huovila Tuula PS tuula.huovila@karsamaki.fi 044 328 7741
Jussila Aino PS aino.jussila@karsamaki.fi 040 739 2703
Korkatti Jouko KD jouko.korkatti@karsamaki.fi 044 053 3552
Manninen Riikka, II vpj KESK riikka.manninen@karsamaki.fi                                      
Ojalehto Pauli KESK pauli.ojalehto@karsamaki.fi 040 037 9085
Parkkila Väinö KESK vaino.parkkila@karsamaki.fi 040 514 9106
Pentikäinen Kari PS kari.pentikainen@karsamaki.fi 040 776 8061
Pesonen Eero RKP eero.pesonen@karsamaki.fi 044 562 4626
Pietikäinen Mika, I vpj PS mika.pietikainen@karsamaki.fi 040 522 1179
Pinola Satu KOK satu.pinola@karsamaki.fi 040 089 2731
Pirhonen Jaakko PS jaakko.pirhonen@karsamaki.fi        040 046 5574
Remes Aimo Liberaalipuolue - vapausvalita             aimo.remes@karsamaki.fi 040 029 1173
Ristinen Esko, pj KESK esko.ristinen@karsamaki.fi 044 445 6814
Ruha Anne KESK anne.ruha@karsamaki.fi 050 562 1157
Saari Ilkka KESK ilkka.saari@karsamaki.fi 0400 589 062
Salo Jaana KESK jaana.salo@karsamaki.fi 044 313 5555
Seppä Marjatta KESK marjatta.seppa@karsamaki.fi 040 778 4757
Öykkönen Merja KESK merja.oykkonen@karsamaki.fi 040 590 4993

Valtuuston kokoukset pidetään pääsääntöisesti kerran kuukaudessa kokouspäivän ollessa tiistai. Valtuusto kokoontuu klo 19.00 alkaen Kärsämäki-salissa, Frosteruksenkatu 25. Valtuusto päättää ohjeelliset kokousajat kevät- ja syyskaudelle erikseen. Kokouspäivät ilmoitetaan kunnan kotisivuilla kohdassa Kunta ja hallinto > kunnanvaltuusto. Pöytäkirja tarkastetaan toisena työpäivänä kokouksesta ja pidetään yleisesti nähtävänä keskustoimistossa tarkastamista seuraavana työpäivänä virastoaikana.