Tuki poikkeusoloissa Kärsämäellä

Haastaako arki poikkeustilanteessa? Kaipaatko apua tai keskusteluapua muuttuneessa arjessa?

Voit matalalla kynnyksellä ottaa yhteyttä soittamalla, tekstiviestillä tai sähköpostilla.

Toimeentulotuki / aikuissosiaalityö /  vammaispalvelu

Sosiaaliohjaaja Päivi Vähäaho
p. 040-577 7096 paivi.vahaaho@karsamaki.fi

Vammaispalvelut

Palveluohjaaja Jaana Ranto
p. 044-445 6823 jaana.ranto@terveystalo.com

Ikäihmisten palvelut / omaishoito

Sosiaaliohjaaja Airi Puttonen
p. 044-494 1983 airi.puttonen@karsamaki.fi

Lastenvalvoja

Sosiaalityöntekijä Anita Laitinen
p. 040-544 1287 (tiistaisin)  anita.laitinen@karsamaki.fi

Lastensuojelu

Johtava sosiaalityöntekijä Eeva Huitula
p. 040-577 7428 eeva.huitula@karsamaki.fi

Mielenterveyspalvelut

Erikoissairaanhoitaja Elli Pesonen
p. 044-445 6933 elli.pesonen@terveystalo.com

Lapsiperheiden tuki poikkeusoloissa Kärsämäellä

Voit matalalla kynnyksellä ottaa yhteyttä perhetyöntekijöihin ja pohditaan asioita yhdessä. Perhetyöntekijöihin voi ottaa yhteyttä soittamalla, tekstiviestillä tai sähköpostilla.

Sara Isokoski puh.044-445 6755 sara.isokoski@terveystalo.com

Tarja Lehtinen puh.044-445 6991 tarja.lehtinen@terveystalo.com

Ota rohkeasti yhteyttä, yhdessä selvitään tästäkin!

Puhelinneuvontaa Suomessa:

Lasten ja nuorten puhelin 116 111. Maanantaista perjantaihin kello 14–20 sekä lauantaisin ja sunnuntaisin kello 17–20. Puhelin on avoinna vuoden jokaisena päivänä. Puhelu on sinulle täysin ilmainen eikä näy sinun puhelinlaskussasi. Voit ottaa yhteyttä nimettömästi. Puheluita ei myöskään nauhoiteta. Mannerheimin Lastensuojeluliitto

Kriisipuhelin 09 2525 0111. Suomen kielellä 24/7. Operaattori veloittaa puhelusta soittajan liittymäsopimuksen mukaisen hinnan (pvm/mpm). Mannerheimin Lastensuojeluliitto.

Palveleva puhelin 0400 22 11 80. Päivystys joka ilta klo 18-24. Operaattori veloittaa puhelusta liittymäsopimuksesi mukaisen hinnan. Suomen ev.lut. kirkko / Kirkon keskusteluapu.

Vanhempain puhelin 0800 92277.  Maanantaisin kello 10–13 ja 17–20,  tiistaisin kello 10–13 ja 17–20 keskiviikkoisin kello 10–13,  torstaisin kello 14–20. Voit soittaa tai kirjoittaa nimettömänä, luottamuksellisesti ja maksutta. Mannerheimin Lastensuojeluliitto

Kriisipuhelin 010 195 202. Arkisin kello 9–07 ja viikonloppuisin sekä juhlapyhinä kello 15–07. Puhelimeen vastaavat kriisityöntekijät sekä koulutetut vapaaehtoiset. Soittaa voi nimettömänä. Puhelu maksaa operaattorin perimän hinnan verran. Mieli – Suomen mielenterveys ry / Kriisipuhelin, Tukinet